Vad letar du efter?
Stäng

Inga notifikationer tillgängliga

Information om tester av batterianläggning vecka 18

Vi vill informera om att vi kommer att utföra diverse tester på vår nya batterianläggning under vecka 18. Denna anläggning, som vi har byggt på baksidan av vår fastighet, är en viktig del av vårt arbete för att lagra och stabilisera elnätet här i Saltsjö-Boo, där vi äger och ansvarar för elnätet.

Vad innebär detta för dig som närboende?

Under testveckan kan det förekomma höga ljud från anläggningen vid vissa tillfällen. Detta är en del av testprocessen och inte representativt för hur det kommer att låta när batterianläggningen är helt färdigställd och i normal drift. När allt är klart kommer ljudnivån att vara mycket lägre och inte märkas på samma sätt.

Tester kommer att genomföras enligt följande schema:

  • Måndag: 14.00–17.00
  • Tisdag: 09.00–17.00
  • Onsdag: 09.00–17.00

Tester kan förekomma när som helst inom dessa tidsramar, men de kommer inte att ta så lång tid – den längsta sammanhängande varaktigheten kommer att vara 2 timmar.

Vi förstår att detta kan upplevas som störande och tackar för er förståelse och ert tålamod under denna korta period. Vi gör vårt bästa för att minimera påverkan.

Har du frågor eller funderingar?

Tveka inte att kontakta kundservice eller besök oss gärna på kontoret. Vi finns här för att svara på era frågor och ge ytterligare information om projektet.

Nu startar vi upp ett flertal projekt med nätförstärkningar och schaktarbeten för att klara hushållens efterfrågan på el framåt.

Det är vår markentreprenör Frentab AB som utför schaktarbeten och vår egna personal på Boo Energi som utför momenten som innefattar el.

Parallellvägen-Bussvägen (400m)

Spångvägen-Björnbergsvägen (120m)

I samarbete med Nacka Vatten och Avlopp utför vi ledningsarbeten för nya elkablar på Bäcktorpsvägen, sträckan är drygt 400 m.

Orminge C: Här utförs flera stora entreprenader för att klara elförsörjningen till kommande exploateringar exempelvis Orminge Torg och Orminge Entré.

Läs mer

Så ska du göra vid strömavbrott

Vad kan jag göra själv för att kontrollera anledningen till strömavbrottet

Läs om avbrottsstatistik

Boo Energis redovisade siffror för 2023

Så fungerar det med avbrottsersättning

Information och blanketter för att ansöka om avbrottsersättning

Kontakta oss

Hittar du inte svaret på din fråga kan du givetvis alltid kontakta oss